Najważniejsze wideo w lodzkie

Wystawa o rotmistrzu Mieroszewskim już otwarta

0_DSC_5074

W Muzeum Regionalnym w Opocznie miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej „Henryk Mieroszewski na tle rodzącej się niepodległości w Opocznie". 

Wystawę zorganizowaną z okazji setnej rocznicy śmierci Mieroszewskiego otworzył dyrektor Muzeum Adam Grabowski wraz z dr. Pawłem Budzińskim, który przedstawił sylwetkę rotmistrza i jego najważniejsze dokonania podczas pobytu i służby w Opocznie. Opowiedział także o najciekawszych eksponatach na wystawie.

W otwarciu wystawy udział wziął udział dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z opiekunem, nauczycielem historii Krzysztofem Czajkowskim

Na ekspozycji znalazły się wyjątkowe, osobiste pamiątki po Henryku Mieroszewskim, pochodzące z prywatnej kolekcji dr. Pawła Budzińskiego z Opoczna. Można zobaczyć m.in. oryginalny zestaw podróżny rotmistrza, składający się z ośmiu elementów (chusteczka, metalowa tacka, kryształowa szklaneczka, pojemniczek na sól i pieprz oraz składany widelec i łyżeczka), chusteczkę Zofii Mieroszewskiej, którą żegnała męża idącego na wojnę czy białą, ślubną chusteczkę matki Henryka Mieroszewskiego. Wystawa została uzupełniona także licznymi eksponatami (fotografie, dokumenty) ze zbiorów Muzeum w Opocznie, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zbiorów rodzinnych.

Rotmistrz Henryk Mieroszewski (1867-1924) podczas I wojny światowej, w okresie od 25 sierpnia 1915 r. do 1917 r. pełnił funkcję komisarza rządowego Opoczna. Repolonizował miasto. Był inicjatorem wielu uroczystości patriotycznych m.in. obchodów rocznicy wybuchu powstania listopadowego i ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Miał udział w wielu inicjatywach społecznych i kulturalnych. Przyczynił się do ożywienia nastrojów patriotycznych Opocznian. Dzięki jego działaniom nastąpił rozwój i rozbudowa infrastruktury miasta. Dbał o finanse i gospodarkę Opoczna w wojennym, trudnym czasie. W uznaniu jego zasług w 2017 r. nadano jego imię jednemu z rond w Opocznie.

źródło i zdjęcia: UM Opoczno