Najważniejsze wideo w lodzkie

Wystawa „Ogrody sensoryczne w komnatach Pałacu Prymasowskiego" uroczyście otwarta

dbeae4d9-e5ec-4697-b505-25f2368834d2
Minister Czesław Siekierski podczas zwiedzania Wystawy (fot. MRiRW)

„Ogrody sensoryczne w komnatach Pałacu Prymasowskiego" to wystawa, która odbywa się w Skierniewicach, w ramach 47. Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Wydarzenie to uroczyście otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Ogrody Sensoryczne

Wystawa zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– To wyjątkowe, barwne i radosne wydarzenie, które daje możliwość podziwiania świata roślin i poznania go także od innej strony, od strony oddziaływania na nasze zmysły – zauważył minister Siekierski i dziękował dyrekcji oraz pracownikom Instytutu za wieloletnie zaangażowanie w organizację wystawy.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Instytut Ogrodnictwa -PIB jest największym, centrum nauk ogrodniczych w Polsce, rozpoznawalnym nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Instytut ten powstał w 2011 r. na bazie Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa. Minister przypomniał założycieli pierwszych instytutów profesorów Szczepana A. Pieniążka i Emila Chroboczka, których celem była praca na rzecz dynamicznego rozwoju polskiego ogrodnictwa.

– Dziś Instytut pełni te same funkcje, dlatego z przyjemnością oglądam prezentowane na Wystawie rezultaty pracy naukowców, które przez to wydarzenie przedstawiane są zwiedzającym z całego kraju – podkreślił minister Siekierski.

Przez dwa dni w komnatach Pałacu Prymasowskiego można podziwiać przepiękne kompozycje kwiatowe, owocowe i warzywne. Poznawać zapachy kwiatów i różnorodność roślinnych faktur, słuchać szumu drzew i wiatru.

Sale tematyczne

W ośmiu tematycznych salach wystawowych można poznawać świat roślin wszystkimi zmysłami.

Sala 1 - Tchnienie ziemi - można dowiedzieć się tu o tym, że gleba, która stanowi podstawę produkcji ogrodniczej oddziałuje też na człowieka sensorycznie, wpływając na jego zmysły, wspomnienia i emocje.

Sala 2 - Aktywność twórcza – tu prezentowana jest działalność naukowa Instytutu Ogrodnictwa – PIB, który tworzy innowacyjne rozwiązania we współpracy z przedsiębiorcami z sektora ogrodniczego.

Sala 3 − Tajemnica zapachu - to przestrzeń, gdzie na zmysły oddziaływają odpowiednio dobrane gatunki roślin tworząc wyrazistą i harmonijną kompozycję aromatów.

Sala 4 – Szepty natury - to strefa lasu i dźwięku z szumem wody w fontannach, śpiewem ptaków, szelestem liści oraz dźwiękami wiatru grającego na dzwoneczkach.

Sala 5 – Różane aromaty - to przestrzeń prezentacji różnorodnych odmian róż, z których każda charakteryzuje się unikalnym zapachem i barwą.

Sala 6 - Wyspy owocowo-warzywne - to prezentacja dekoracji kwiatowo-owocowo-warzywnych, które łączą różne barwy, kształty i struktury. Aranżacje, częściowo wykonane z materiałów pochodzących z kolekcji Banku Genów Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Sala 7 – Harmonia faktur – to przygotowane elementy ścieżek sensorycznych. Są tu m.in. rośliny, takie jak sukulenty, które posiadają miękkie, mięsiste powierzchnie, a także trawy o twardych, włóknistych liściach. Dla człowieka kontakt z różnorodnymi fakturami ma nie tylko wartość estetyczną, ale również terapeutyczną.

Sala 8 – Smak koloru – to przedstawienie bliskiego związku koloru z wartością odżywczą i zdrowotną produktów ogrodniczych. Kolor odzwierciedla obecność unikalnych substancji, które mają istotny wpływ na nasze zdrowie, takich jak np. chlorofil, antocyjany, karotenoidy.

Wydarzenia dodatkowe

Wystawie towarzyszy kiermasz wystawienniczo – handlowy, z bogatą ofertą branży ogrodniczej. Szkółkarze i wystawcy prezentują tu odmiany roślin i warzyw. Można nabyć tu publikacje z zakresu warzywnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa, a także nasiona, sadzonki warzyw i roślin ozdobnych oraz sprzęt ogrodniczy.

Historia

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw organizowane jest od 1977 roku. W 1979 r. święto to zostało włączone do kalendarza imprez ogólnopolskich.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi