Najważniejsze wideo w lodzkie

X Rodzinny Rajd Rowerowy im. rotmistrza Witolda Pileckiego za nami

rajd7b
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W niedzielę, 16 czerwca 2024 roku, o godzinie 10.00 z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim wyruszył X Rodzinny Rajd Rowerowy im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorem Rajdu było Stowarzyszenie eMDeK, a patronat nad Rajdem objął Instytut rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie.

Tomasz Zdonek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia eMDeK, powitał wszystkich uczestników rajdu oraz zaproszonych gości; wśród których byli Między innymi: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu, Łukasz Cerazy – zca Naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu i Dariusz Stańdo – zca Dyrektora PCAS-u.

„Szanowni Państwo, 16 czerwca 2024 roku, 10. edycja Rajdu Rowerowego imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Wspaniałe wydarzenie, które gromadzi kilkuset mieszkańców, przede wszystkim Tomaszowa Mazowieckiego, tych wszystkich, którzy chcą w ten symboliczny sposób uczcić polskich patriotów, tych wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność, o naszą niepodległość, o naszą suwerenność, żebyśmy dzisiaj mogli mówić po polsku, żebyśmy mogli żyć w wolnym państwie, jakim jest Polska i żebyśmy mogli cieszyć się pokojem, radością.

To jest oddanie hołdu poprzez postać rotmistrza Witolda Pileckiego, wszystkim, setkom, tysiącom i milionom Polaków walczących w czasie II wojny światowej i tuż po II wojnie światowej właśnie o to, co dzisiaj nazywamy niepodległością. Symbolicznie młodzi ludzie, dzieci, w średnim wieku, starszym wieku, udali się na ten rajd po to, żeby zamanifestować, że symbol Witolda Pileckiego jest nam wszystkim drogi, że chcemy bez względu na poglądy polityczne, bez względu na różnicę w ramach naszego społeczeństwa przyznawać się do tej wartości, jaką jest Polska i cieszy fakt, że tak wiele osób chce się angażować w to przedsięwzięcie, w tą inicjatywę, która rozszerza świadomość innych, nawet niebiorących udział w tym wydarzeniu, świadomość o tych Polakach, o tych patriotach, o których pamiętać musimy.

Rotmistrz Pilecki, człowiek, który walczył w czasie I wojny światowej, walczył w 1920 roku w obronie Warszawy, człowiek, który walczył w czasie II wojny światowej, w powstaniu warszawskim, ale również to, co jest wyjątkowe, można powiedzieć niespotykane, dał się złapać do obozu koncentracyjnego po to, żeby pomagać współwięźniom, po to, żeby tam organizować ruch oporu. Wyjątkowa postać, która jest wzorem dla nas wszystkich do naśladowania. Człowiek, który został zamordowany, stracił swoje życie. Wyrok, który wydały na niego władze, ówczesne władze polskie, które były pod wpływem Związku Sowieckiego, bezpieczeństwa, NKWD, te wszystkie siły, którym przeszkadzał taki człowiek odnoszący się do tych drogich nam wartości, najważniejszych, Bóg, Honor, Ojczyzna. Człowiek, który mówił o tym, jak bardzo ważna jest niepodległość, jak ważne jest dla istnienia państwa polskiego odnoszenie się do naszej historii i budowanie świadomości, szczególnie po tych wielu latach zaborów, bycia Polakiem, świadomości, że musi Polska istnieć jako niepodległa ojczyzna. Człowiek, który zginął, został zamordowany dlatego, że kochał Polskę, kochał Pana Boga, kochał ludzi.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom tego wydarzenia, tego rajdu, w sposób szczególny, panu Tomaszowi Zdonkowi, który przez 10 lat jest inicjatorem tego wydarzenia i który skupia setki osób po to, żeby właśnie można było przypominać o Polakach niezłomnych, o Polakach wyklętych, o tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Drodzy Państwo, bardzo się cieszę, że jesteście obecni w tym dniu jakże ważnym, dlatego że to pokazuje jak droga jest pamięć o wybitych Polakach, patriotach, o tych, którzy oddali za naszą wolność swoje życie, swoje zdrowie pomimo różnego rodzaju prześladowań, byli wierni tym wartościom, jakim są Bóg, Honor i Ojczyzna. Rotmistrz Pilecki, jak pamiętamy, postać wyjątkowa, to człowiek, który walczył w czasie I wojny światowej, to ten, który walczył w obronie Warszawy w 1920 roku, walczył we wrześniu 1939 roku, był również tą osobą, która walczyła w powstaniu warszawskim, ale to, co jest wyjątkowe, dał złapać się w jednej z łapanek, po to, żeby pójść do obozu koncentracyjnego i tam właśnie swoją osobą organizować to wszystko, co było istotne i ważne dla przeżycia tych ludzi, którzy tam przebywali. Postać wyjątkowa, zapłacił najwyższą cenę życia i pomimo prześladowań i tortur przez katów UB i NKWD, do końca był wierny najważniejszym wartościom, a w sposób szczególny również mówił o rodzinie, o tym wszystkim, co jest ważne w życiu każdego człowieka. Mówił o tym, że chce naśladować w swoim działaniu samego Chrystusa.

Dzisiejsza Wasza obecność to jest to utożsamianie się z tą osobą, ale także z innymi bohaterami, z tysiącami tych, którzy w podobny sposób ginęli albo byli prześladowani. W niedalekim czasie, w niedalekiej przeszłości był organizowany marsz imienia rotmistrza Pileckiego. Ponad 1000 młodych osób uczestniczyło w tym marszu. Państwo uczestniczycie w rajdzie imienia Rotmistrza Pileckiego i jesteśmy Wam bardzo wdzięczni, że chcieliście właśnie tutaj być razem i poprzez swoją obecność nawiązywać do tych wyjątkowych wartości, jakie są obecne u nas, Polaków, od tysiąca ponad lat.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować w sposób szczególny Panu Tomaszowi Zdonkowi, bo to jest główna inspiracja, główna osoba tych wszystkich działań. Motor, który zachęca do uczestnictwa w tym rajdzie to są dziesiątki dni samych przygotowań, różnego rodzaju działań, które trzeba podjąć. Tak że panie Tomku, panie Dyrektorze bardzo serdecznie dziękuję. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy są od początku tego rajdu, od 10 lat, ale tym wszystkim, którzy starają się pomóc, może są troszeczkę gdzieś tam w cieniu, bo bez ich pracy, bez zaangażowania nie byłoby tego wyjątkowego wydarzenia. Wyjątkowego, bo to nie jest tak, że w każdym powiecie, w każdym województwie takie wydarzenie się pojawia. Tutaj w Tomaszowie Mazowieckim możemy się cieszyć już dziesiątą edycją tego rajdu. Drodzy Państwo, również bardzo serdecznie chciałbym podziękować obecnemu tutaj zastępcy dyrektora Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, panu Dariuszowi Stańdo, przyjmują nas zawsze z otwartymi ręką, a podejmują wszelkie działania takie, które mają służyć pomocą właśnie tym wszystkim, którzy chcą być uczestnikami tego ważnego wydarzenia. Dziękując za tą wyjątkową postawę, życzę, żebyście Państwo w zdrowiu dojechali do Inowłodza i żebyście mogli mówić o tym wszystkim, co wiąże się z rajdem, swoim bliskim, znajomym, tak żeby w kolejnej edycji już 11. w przyszłym roku było jeszcze więcej chętnych, którzy chcieliby pojechać i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Bardzo dziękuję." – mówił do uczestników rajdu Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Uczestnicy przejechali trasę z Tomaszowa Mazowieckiego przez Spałę do Inowłodza, gdzie przed zamkiem Kazimierza Wielkiego odbył się poczęstunek, losowanie nagrody głównej oraz konkurs historyczny dotyczący postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim