Rewolucja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Rusza projekt kompleksowej rozbudowy i modernizacji przychodni specjalistycznej. Powstaną nowoczesne gabinety wyposażone w sprzęt najnowszej generacji, co pozwoli placówce zwiększyć liczbę i różnorodność zabiegów. Co najważniejsze: pacjenci tego samego dnia będą przyjmowani na leczenie, operowani i wypisywani do domów.
To będzie gigantyczna inwestycja, która znacząco wzmocni i rozwinie ambulatoryjną opiekę specjalistyczną dla pacjentów zgierskiego szpitala. Projekt, który uzyskał dofinansowanie unijne w ramach Kontraktu Programowego Województwa Łódzkiego na lata 2021-2027, obejmuje rozbudowę i modernizację obecnej przychodni – w efekcie powstanie nowy, dwukondygnacyjny budynek połączony z obecną przychodnią oraz ze szpitalem. Cały kompleks będzie jak z telewizyjnych seriali medycznych: funkcjonalny, przestronny, z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, telekomunikacyjnymi oraz informatycznymi, co znacznie usprawni obsługę pacjentów.
Do nowej części zostaną przeniesione ze starej poradnie specjalistyczne, ale znajdą się tu także Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, dziś zlokalizowane w innym budynku. Gabinety, które zostaną w starej, zmodernizowanej części, zostaną rozbudowane i unowocześnione. Dla pacjentów będzie to ogromna różnica – obecna przychodnia nie była kompleksowo remontowana od ok 40 lat.
- Remont obejmie starą przychodnię, a także rozbudowę i powstanie nowych pomieszczeń, w których m.in. będzie mieściła się pracownia endoskopowa czy pracownia biopsji tarczycy, nerki i innych narządów – wylicza dr n. med. Miłosz Dobrogowski, dyrektor zgierskiego szpitala.
Oprócz nowych sal, do dyspozycji pacjentów i lekarzy będą nowoczesne wyposażenie i sprzęt nowej generacji. Na liście zakupów są m.in. wysokiej jakości ultrasonograf z funkcją kolorowego Dopplera, który będzie wykorzystywany w urologii, chirurgii laparaskopowej i biopsji fuzyjnej oraz laser CO2 do zabiegów laryngologicznych i liftingu skóry. W nowych gabinetach pojawią się też okulistyczny mikroskop operacyjny, laser do laseroterapii jaskry, cystoskopy czy sprzęt do wykonywania zabiegów endoskopii.
Realizacja całego projektu rozpisana jest na 3,5 roku. W pierwszej kolejności będą to roboty budowlane i modernizacyjne, potem zakup mebli, specjalistycznych urządzeń oraz aparatury. Nowe warunki znacząco wzmocnią ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w Zgierzu i poszerzą wachlarz zabiegów wykonywanych bez konieczności hospitalizacji pacjentów. Wartość inwestycji to ok. 45 mln zł, z czego niemal 36 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi