Wieluńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominają o używaniu odblasków. Zwłaszcza w okresie jesiennym kiedy dzień jest krótszy i warunki atmosferyczne są zmienne. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży. Upewnijmy się, że nasze dzieci również mają odblaski, zanim wyruszą do szkoły.
Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria pojazdu czy też pasy bezpieczeństwa. W jesiennej aurze dodatkowo stają się mniej widoczni na drodze. Pamiętajmy, że na poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze bardzo duży wpływ ma widoczność. Zarówno kierowcy samochodów, rowerzyści,osoby korzystające z hulajnóg czy wreszcie piesi muszą dobrze widzieć innych jak i sami być dobrze widoczni. Dlatego rekomendujemy wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe. Zachęcamy jednak do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno. Odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by móc zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Wtedy na pewno będzie bezpieczniej!
Przypominany, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszają się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Kierujący rowerami z kolei muszą używać świateł z przodu i z tyłu jednośladu od zmierzchu do świtu. Obowiązek ten dotyczy zarówno obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Tutaj również odblask jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa.
Źródło: UM Wieluń