Zduńska Wola: Gminna Konferencja “Szkoła w projekcie”

316411490_588281059769744_557947195958490279_n
fot. Gmina Zduńska Wola

22 listopada 2022 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach odbyła się konferencja poświęcona działaniom projektowym, a w szczególności upowszechnianiu rezultatów projektów Erasmus+.

Na zaproszenie Pana Henryka Staniucha – Wójta Gminy Zduńska Wola, Pani Anny Stoparczyk- dyrektora szkoły odpowiedzieli dyrektorzy oraz nauczyciele ze wszystkich gminnych placówek.

Po słowie wstępnym Pani Anny Stoparczyk i powitaniu wszystkich gości, głos zabrał Pan Henryk Staniucha, który w uroczysty sposób otworzył część merytoryczną konferencji.

Na początek panie Małgorzata Mewald i Weronika Tompa zaprezentowały działania Gminnego Przedszkola w Czechach w zakresie realizowanych projektów Erasmus+.

Projekt "Children in action against the climate change. Let children open to the world", którego jesteśmy koordynatorami to przede wszystkim działania w zakresie świadomości ekologicznej i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Państwami partnerskimi w tym projekcie są Serbia, Grecja, Hiszpania i Turcja.

Projekt "Play and Learn…In Nature" którego koordynatorem jest szkoła w Portugalii dotyczy działań outdoorowych i szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej. Tutaj współpracujemy z placówkami z Serbii, Chorwacji, Słowenii.

Kolejnym punktem programu było przybliżenie uczestnikom zasad działania programu eTwinning oraz idei projektów eTwinningowych. Ambasador programu – Agnieszka Besser-Krysiak opowiedziała o jego zaletach, możliwościach rozwoju nauczycieli oraz współpracy uczniów. Zachęciła również wszystkich nauczycieli oraz przedszkola i szkoły do zaangażowania się w działania eTwinningowe.

Dlaczego warto uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach e-Twinning? – swoimi refleksjami podzieliły się Ewelina Kotowska i Ewa Pedziwiatr, które uczestniczyły w seminariach we Wrocławiu oraz w Czechach w mieście Prerov. Opowiedziały o tym, jak dużą rolę odgrywa współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń w pracy nauczyciela oraz o przełożeniu tego na rozwój uczniów. Podzieliły się również z nami koncepcjami projektów, które powstały w wyniku tej współpracy.

Program Erasmus+ to duże możliwości dla szkół i nie tylko – o idei tego programu opowiadał pan Edward Torończak z partnerstwa strategicznego sektora edukacji szkolnej Erasmus+ w Warszawie. "Tu zaczyna się nowy Erasmus+" to niejako zaproszenie do składania wniosków w ramach programu i rozwijanie bazy intelektualnej oraz zdobywanie doświadczenia przez uczniów i nauczycieli w ramach realizowanych projektów.


Głos zabrał również nasz gość honorowy pani Ludmiła Fabiszewska – która reprezentując CRE Łódź i opowiedziała o projekcie, który każdego roku obejmuje swym zasięgiem setki nauczycieli oraz uczniów, czyli "Piękna Nasza Polska Cała". Zachęciła również do współpracy w ramach doskonalenia nauczycieli i wsparcia metodycznego Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

Pani Marlena Kowalska polonistka, wychowawca, bibliotekarka w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim, członkini społeczności SuperbelfrzyRP podzieliła się z nami doświadczeniami w realizacji licznych projektów. Na szczególną uwagę zasługuje projekt "Bzzzbzzzbzzz boska bee, czyli słów kilka o projekcie biblioteczno – świetlicowym", który jest przykładem na to, jak z małego szkolnego projektu zrodzonego z pasji może powstać duży, który od kilku lat inspiruje nauczycieli w całej Polsce.

Na zakończenie mieliśmy przyjemność połączyć się online Natasą Vrapcevic z P.U."Nasa

radost" w Serbii, która w ramach realizacji naszego projektu Erasmus+ przedstawiła metodę "ASK, COLLECT, VISUALIZE, CREATE, ACT". Jest to metoda opracowana przez specjalistów z National Geographic, która znakomicie sprawdza się w działaniach projektowych.

W przerwach nauczyciele i dyrektorzy gminnych placówek mieli możliwość wymiany doświadczeń i omówienia pomysłów dotyczących przyszłych działań. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, w szczególności prelegentom.

Źródło: Gmina Zduńska Wola