Najważniejsze wideo w lodzkie

Zduńska Wola: Wkrótce wnioski do Budżetu Obywatelskiego

DSC_5256
fot. UM Zduńska Wola

To będzie już jedenasta edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola. Mieszkańcy będą decydować o tym, jakie inwestycje i wydarzenia mają zostać przeprowadzone w 2025 roku. Przyjmowanie wniosków ruszy 29 lipca. Już można się przygotować.

Od 29 lipca mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli składać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola na rok 2025. Już można przygotowywać wnioski i zbierać podpisy zduńskowolan.

Formularz wniosku wraz ze wzorem listy poparcia do niego jest opublikowany na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola https://zdunskawola.pl/, a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej https://bip.zdunskawola.pl/, jak również na stronie dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu Zduńskiej Woli https://zdunskawola.budzet-obywatelski.org/.

Na budżet obywatelski w 2025 roku zostanie przeznaczonych 1 mln 250 tys. zł. Z tego milion złotych na inwestycje, a 250 tys. zł na tak zwane wydarzenia. Mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje zadań o wartości nie przekraczającej tych kwot.

Co do zasady, projekty zgłaszane powinny być przez mieszkańców Zduńskiej Woli. Także podpisy poparcia muszą być zebrane wśród zduńskowolan.

Projekty powinny też być możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego i mieścić się w ramach kwot przeznaczonych na budżet obywatelski. Można inwestować tylko na gruntach należących do miasta, a przyszły obiekt, jak i wydarzenie, musi być ogólnodostępny.

Nie ma ograniczenia liczby wniosków składanych przez jedną osobę. Projekt może złożyć każdy zduńskowolanin, pod warunkiem, że zbierze co najmniej 20 podpisów poparcia innych mieszkańców miasta. Ważne, by składany formularz był też podpisany przez wnioskodawcę.

Termin na zgłaszanie projektów został wyznaczony od 29 lipca do 16 sierpnia 2024 roku. Następnie do 20 sierpnia zostanie podana do publicznej wiadomości lista zgłoszonych wniosków. Wtedy też zostanie powołana komisja do spraw budżetu obywatelskiego. Weryfikacja propozycji mieszkańców będzie trwała do 10 września, a 12 września zostanie ogłoszony wykaz zakwalifikowanych i odrzuconych projektów.


26 września mieszkańcy Zduńskiej Woli poznają listę tych pomysłów, które zostaną poddane pod głosowanie. Głosowanie potrwa od 30 września do 15 października, a do 22 października ogłoszone zostaną jego wyniki.

Głosowanie będzie przeprowadzone na kartach papierowych, które wypełnione będzie można składać w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola przy ul. Stefana Złotnickiego 12 oraz w Punkcie Kancelaryjnym Urzędu Miasta Zduńska Wola przy ul. 1 Maja.

Głosowanie elektroniczne odbywać się będzie przez stronę https://zdunskawola.budzet-obywatelski.org/ lub z użyciem profilu zaufanego poprzez wykorzystanie platformy ePUAP i karty do głosowania dostępnej na stronie internetowej miasta, a także kwalifikowanego podpisu elektronicznego przesyłając kartę do głosowania na główny adres elektroniczny urzędu, tj. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Budżet Obywatelski Zduńskiej Woli umożliwia mieszkańcom zgłaszanie i realizowanie własnych pomysłów. W ciągu dziesięciu lat w ramach tej inicjatywy powstała między innymi „Ławeczka Stasia Klingera", pawilon w Skansenie Lokomotyw, zduńskowolski psi wybieg czy pumptrack, a także przebudowano ulicę Fabryczną na zielony woonerf. Pomysły mieszkańców to także tężnia czy defibrylatory oraz szlak fabryczny. W ramach inicjatyw obywatelskich odbywały się także wydarzenia. Z pomysłu mieszkańców zrodziła się „Sportowa Kępina" czy „Alternatywna Zduńska Wola" oraz „Spotkajmy się Między Obrazami".

Źródło: UM Zduńska Wola