wersja testowa serwisu

Zduńskowolscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo podróżujących i kierowców

Zduńskowolscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo podróżujących i kierowców

Profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli spotkał się z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa pasażerów i kierowców autobusów oraz właściwych postaw i zachowań w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Spotkanie z policjantką odbyło się 10 października 2021 roku, w godzinach porannych, dzięki współpracy zduńskowolskiej komendy z MPK w Zduńskiej Woli. Zostało poruszonych wiele zagadnień, a nadrzędnym celem była wymiana doświadczeń oraz wypracowanie rozwiązań, aby poprawić bezpieczeństwo zarówno podróżujących, jak i kierowców, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i uwagami. Policjantka poruszyła kwestię stanu psychofizycznego kierowcy, który musi być wypoczęty oraz trzeźwy. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście stan techniczny pojazdów komunikacji zbiorowej.

Dużo czasu zostało poświęcone omówieniu między innymi takich manewrów jak zatrzymanie pojazdu, zmiana pasa jazdy oraz włączeniu się do ruch z zatoczki autobusowej. To sytuacje, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności oraz zaufania i wyrozumiałości od wszystkich uczestników ruchu kołowego. Następnie poruszono kwestię wzajemnych relacji między kierowcami, a pasażerami. Czasem dochodzi między tymi stronami do sytuacji spornych, nerwowych, gdzie dużą rolę powinno odgrywać opanowanie i wzajemne zrozumienie. Funkcjonariuszka omówiła przykłady zachowań, które wpływają na bezpieczeństwo kierowców i podróżnych. Chodzi tu między innymi o korzystanie przez kierowców z telefonu trzymanego w dłoni w trakcie jazdy.

Na koniec spotkania omówiono najczęstsze przyczyny, z jakich dochodzi do wypadków drogowych. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że transport zbiorowy to bardzo ważny aspekt ruchu drogowego, a wspólnie wypracowane metody pozwolą na poprawę bezpieczeństwa w środkach publicznego transportu.

źródło: KPP w Zduńskiej Woli