Najważniejsze wideo w lodzkie

Złote Gody w Skierniewicach: Medale za Miłość i Wierność

dsc09777klOWfqWibGpC785HlX_20241217-092607_1
fot. UM Skierniewice

Dziewięć skierniewickich par świętowało 50 lat wspólnego życia. Podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, a także gratulacje, kwiaty, tort i wyjątkowy występ artystyczny.

15 grudnia 2024 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Skierniewicach miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. Dziewięć par skierniewickich Jubilatów świętowało swoje 50-lecie wspólnego życia, odbierając z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Skierniewice, Iwony Górniak, Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas ceremonii Jubilaci otrzymali nie tylko okolicznościowe medale, ale także dyplomy z gratulacjami, bukiety kwiatów oraz słodkie upominki. Tradycyjnie odśpiewano im gromkie „Sto lat", wzniesiono toast lampką szampana oraz podano jubileuszowy tort. Uroczystość uświetnił występ absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach, Katarzyny Krzemińskiej, oraz Dominika Lange, którzy zachwycili gości swoimi talentami muzycznymi.

Lista odznaczonych Jubilatów:

  • Zofia i Zdzisław Jabłońscy – 51 wspólnych lat
  • Zofia i Mirosław Biedrzyccy – 50 wspólnych lat
  • Krystyna i Jerzy Bysyngierowie – 50 wspólnych lat
  • Krystyna i Stanisław Ciapowie – 50 wspólnych lat
  • Elżbieta i Jan Dziedzicowie – 50 wspólnych lat
  • Anna i Andrzej Figielowie – 50 wspólnych lat
  • Liliana i Marian Karbowiakowie – 50 wspólnych lat
  • Elżbieta i Jan Nowakowie – 50 wspólnych lat
  • Helena i Krzysztof Przybyłowie – 50 wspólnych lat

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – procedura przyznawania

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to szczególne odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej małżonkom, którzy przeżyli razem co najmniej 50 lat. Procedura ich przyznawania została określona w ustawie z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 138) oraz w Rozporządzeniu Prezydenta RP z dnia 15 grudnia 2004 roku (Dz. U. z 2004 Nr 277, poz. 2743).

Proces rozpoczyna się od zgłoszenia jubileuszu w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu zameldowania pary małżeńskiej. Wniosek o nadanie medalu może zostać złożony przez samych Jubilatów lub ich najbliższych. Po zgromadzeniu odpowiednich dokumentów, takich jak odpis skrócony aktu małżeństwa, Urząd Stanu Cywilnego przesyła wniosek do Urzędu Wojewódzkiego. Stamtąd trafia on do Kancelarii Prezydenta RP, która nadaje medale.

Wręczenie medali odbywa się zazwyczaj podczas uroczystych spotkań organizowanych przez władze miasta lub gminy. Od momentu zgłoszenia jubileuszu do wręczenia odznaczenia upływa zazwyczaj około sześciu miesięcy.


FOTORELACJA [TUTAJ]

źródło: UM Skierniewice