W miniony poniedziałek, 10 lutego na terenie powiatu bełchatowskiego prowadzone były wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny Bełchatów", mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. W ramach tych działań bełchatowscy policjanci otrzymali wsparcie od funkcjonariuszy z grupy "SPEED" z komend wojewódzkiej, a także z Kutna, radomska i Piotrkowa Trybunalskiego. Akcja nie umknęła uwadze mieszkańców, którzy patrole widzieli dosłownie na każdej ważnej drodze w regionie.
10 lutego, w godzinach 6.00-22.00 na terenie powiatu bełchatowskiego przeprowadzone zostały wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny Bełchatów". Była to akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.
- Podkreślić należy, że w porównaniu do statystyk z 2023 roku, w minionym roku bełchatowska policja odnotowała większą ilość zdarzeń drogowych, a z dróg naszego powiatu zostało wyeliminowanych więcej nietrzeźwych kierowców. W 2024 roku na drogach powiatu bełchatowskiego policjanci pracowali na miejscu 858 zdarzeń drogowych, z czego 79 to wypadki drogowe, w których zginęło 11 osób, a 88 osób zostało rannych. Mundurowi pracowali również na miejscu 779 kolizji drogowych. W ich ręce wpadło również 46 piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h - przekazuje nadkomisarz Iwona Kaszewska
Nie ustając w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa policjanci bełchatowskiej drogówki zorganizowali akcję pod nazwą „Bezpieczny Bełchatów", w którą zaangażowano znacznie większą liczbę funkcjonariuszy. We wczorajszych działaniach bełchatowscy policjanci otrzymali wsparcie od mundurowych z grupy "SPEED" z KWP i KMP w Łodzi, a także od mundurowych z KMP w Piotrkowie Trybunalskim, z KPP w Radomsku i KPP w Kutnie. Funkcjonariusze prowadzili statyczne i dynamiczne kontrole prędkości, weryfikowali stan trzeźwości kierowców, reagowali na wszelkie naruszenia przepisów ruchu drogowego. W czasie działań zachowanie uczestników ruchu drogowego kontrolowano również za pomocą drona, który pozwolił na jeszcze dokładniejsze monitorowanie sytuacji na drogach.
- Bilans całodziennych działań to ujawnione 322 wykroczenia, z czego 215 to wykroczenia dotyczące przekroczeń dozwolonej prędkości. Mundurowi skontrolowali 279 kierowców, weryfikując również ich stan trzeźwości. Sześcioro kierujących w terenie zabudowanym przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50km/h i tym samym utraciło uprawnienia do kierowania - wyjaśnia nadkomisarz Iwona Kaszewska.
Z danych statystycznych wynika, że nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych, często prowadząca do tragicznych skutków. Nawet niewielkie przekroczenie limitu może znacząco wydłużyć drogę hamowania i ograniczyć możliwość reakcji w sytuacji zagrożenia.
Policjanci zapowiadają, że podobne akcje będą kontynuowane, a kierowcy powinni liczyć się z częstszymi kontrolami prędkości. Działania te mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także budowanie świadomości społecznej na temat odpowiedzialnej jazdy.