Znasz swój język ojczysty? Konkurs wiedzy w sieradzkiej bibliotece

Znasz swój język ojczysty? Konkurs wiedzy w sieradzkiej bibliotece
fot. ilustracyjne/pixabay

Język jest żywym organizmem, który zmienia się i wciąż wzbogaca. Język ojczysty jest wyjątkowy, ponieważ nie wybieramy go, a mimo to możemy go pokochać i zachwycać się jego pięknem. Warto więc dobrze poznać obiektu uczuć.

W języku polskim piękne jest to, że jest bogaty, różnorodny i zaskakujący, ale zawsze znajdziemy w nim słowa, związki frazeologiczne czy metafory, za pomocą których wyrazimy nawet najtrudniejsze uczucia albo opiszemy najbardziej skomplikowane historie. Język jest jednak czymś więcej niż słowa, z których budujemy zdania. Buduje naszą tożsamość i umożliwia komunikację. Dlatego tak ważne jest to, aby młodzi ludzie umieli swobodnie wyrażać swoje myśli w języku ojczystym.

Dlatego sieradzka biblioteka zaprasza do udziału w konkursie „Znam swój język ojczysty" uczniów klas ósmych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół średnich. Organizujemy ten konkurs także po to, by pokazać jak piękny i bogaty jest język polski, i promować poprawną polszczyznę. Żaden emotikon nie odda głębi naszych uczuć i przeżyć tak, jak dobrze napisane zdanie.

Zapraszamy więc do sprawdzenia swojej wiedzy o języku polskim. Już po raz szósty z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu organizuje konkurs „Znam swój język ojczysty".

Konkurs odbędzie się 21 lutego 2023 roku (wtorek) o godzinie 9:00 w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, ul. Żwirki i Wigury 4.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostaną uhonorowani nagrodami książkowymi. Ponadto zdobywca pierwszego miejsca otrzyma Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler w postaci tabletu, ufundowaną przez firmę Ortus, a dla swojej szkoły puchar Mistrz Języka Ojczystego '2023.

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego. Zgodnie z załączonym regulaminem, szkoła może zgłosić maksymalnie trzech uczniów.

Zapraszamy serdecznie.

Regulamin i karta zgłoszenia

źródło: PBP w Sieradzu