Dziś tj. 15 maja, Starostwo Powiatowe w Sieradzu opanowali seniorzy. Ponad 200-u członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (ZERiI) z Sieradza spotkało się na konferencji „Zdrowy, bezpieczny senior", w ramach Międzynarodowego Dnia Inwalidów. Organizatorami spotkania był Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Łodzi, sieradzka Policja oraz sieradzki ZERiI. Konferencja wpisuje się w Dni Osób z Niepełnosprawnością organizowane przez ZUS.
Spotkanie rozpoczęli członkowie Związku, omawiając jego działalność w ostatnim roku. Następnie głos zabrała przedstawicielka sieradzkiego ZUS Jolanta Winczewska, która zachęcała zebranych do zlecenia wypłaty świadczeń na konto. Wskazała, że bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń na konto jest wygodniejsza i bezpieczniejsza.
- Nie musimy czekać na wizytę listonosza, wypłata bezgotówkowa jest też zwykle na koncie emeryta wcześniej niż emerytura wypłacana przez Pocztę. Zachęcam też do załatwiania swoich spraw w ZUS -ie przez e-wizyty, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS, na którą możemy umówić się przez stronę zus.pl. Jeżeli jednak ktoś chce wybrać się do ZUS-u, to warto skorzystać z możliwości umówienia wizyty na konkretny dzień i godzinę. Dzięki temu nie będziemy musieli oczekiwać na obsługę w kolejce. Umówić możemy się telefonicznie pod numerem 43 824 73 20, właściwym dla II oddziału ZUS w Łodzi – poinformowała Jolanta Winczewska, z-ca naczelnika wydziału emerytalno-rentowego .
Emeryci mogli też wysłuchać informacji na temat renty wdowiej oraz o świadczeniach przysługujących osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji czyli np. o dodatku pielęgnacyjnym, świadczeniu uzupełniającym, czy dodatku dopełniającym do renty socjalnej .
Przy specjalnie ustawionym stanowisku można było także założyć konto na PUE/eZUS oraz uzyskać odpowiedź na pytania. A tych nie brakowało. - Jedna z seniorek pytała np. o to czy jeśli mąż zmarł przed 1999 rokiem, a ona miała wtedy skończone 55 lat, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o rentę wdowią (tak, ale także będzie musiała ustalić jednocześnie prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, bo jej wcześniej nie ustalała). Jeden z panów pytał, czy jeśli ZUS przyzna mu rentę wdowią, ale ten np. za dwa lata zechce się ożenić, to czy zachowa prawo do renty wdowiej i nadal będzie mógł ją pobierać (nie będzie mógł) – Joanna Piasecka –Król, pracownik Sali Obsługi Klientów w Sieradzu.
W spotkaniu brały tez udział przedstawicielki sieradzkiej Policji: Agnieszka Kulawiecka - starszy aspirant, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego w Sieradzu oraz starszy aspirant sztabowy Bożena Grobelna – profilaktyk w Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu, które uwrażliwiały zebranych na oszustów żerujących na seniorach. Opowiedziały o metodach działania „na wnuczka", „na policjanta" i „na urzędnika".
Co drugi dzień otrzymujemy zawiadomienia dotyczące oszustw – poinformowała rzeczniczka Komendanta Powiatowego Policji. Zwróciła uwagę, że wiele oszustw przeniosło się do świata wirtualnego. Policjantki zwróciły tez uwagę, że choć mechanizmy oszustów są dobrze znane, emeryci i tak dają się na nie nabrać, bo zwykle nie dopuszczają myśli, że mogą one dotyczyć ich samych. Tymczasem całkiem niedawno na terenie województwa łódzkiego jeden z seniorów stracił ok. 100 tys. zł, właśnie przez oszustów, którzy działali metodą „na wnuczka".
Konferencję zakończył występ zespołu wokalnego Apasjonata, który działa przy Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu.
zdjęcia: ZUS